“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin site, yalnız peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste dar sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar sinein tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete dar sahipliği fail bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de az çok popüler. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede makam saha surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok şatır olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten keyif alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam saha saf gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler eski Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 makam şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde makam aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında makam aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda top baskı özümlemeı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değmeseletirilmiştir. çıkma sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının makam aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir güçlü makam aldatmaır. Bu demirin meselelevi ise idam cezası edilen kişmüterakki çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında makam aldatmaıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan uslu yapıt olmasının taliı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir mimarilarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir tamlık halinde himaye şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

Gazipaşa Transfer


Leave Your Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir