Hava durumu ölçümleri, çoğunlukla meteoroloji istasyonları aracılığıyla yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar yolı ve cepheü, gönen oranı, hava basıncı, evetğış nicelikı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek bağırsakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğunlukla manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle konstrüksiyonlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğunlukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa hararet, gönen ve rüzgar yolı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belirli aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz hovardadır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve diyar bileğalışverişikliği çallıkışmaları kabilinden birşu denli alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, tabii afet uyarıları ve özge meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı olabilir.

Meteoroloji, hava ve diyar vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birşu denli ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları yahut çsafha bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve özge kaynaklara erişim katkısızlayarak, hava tahminleri, diyar modelleri ve özge meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve diyar verilerinin standartlaştırılmasını peylemek ve diyar bileğalışverişikliği ile ilişkin tetkikatı isteklendirme geçirmek kabilinden görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu


Leave Your Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir